יום ראשון, 16 בנובמבר 2014

ניסויים מדעיים בעקבות הספר "מארי קירי" מאת תמי שם-טוב


בעקבות הקריאה בספר, ערכנו בכיתה שלושה ניסויים מעולם הכימיה: בניסוי הראשון יצרנו חומר חדש מערבוב שני חומרים שונים. בניסוי השני בדקנו בעזרת מי כרוב סגול חומרים חומציים וחומרים בסיסיים ולסיום בדקנו את הצפיפות של ארבעה נוזלים שונים.   
על הספר כתבה עלמה בן-חנוך מכתה ג'1
מארי קירי גילתה את הרדיום והפולוניום. היא נולדה בפולין בשם מניה וגדלה בעוני, אך זה לא מנע ממנה להמשיך  ללמוד.
הוריה היו מורים ואפילו גרו בדירה ששמשה כבית ספר. כשגדלה, רצתה ללמוד באוניברסיטה, אך מכיוון שאז, בימים ההם, בפולין, לא הרשו לבנות ללמוד באוניברסיטה היא נסעה לפריז שבצרפת ללמוד שם.
בפריז שינתה את שמה למארי- שם צרפתי יותר.
כאשר סיימה את לימודיה באוניברסיטה קיבלה מארי הצעה לעבוד עם מדען בשם פייר קירי. היא קיבלה את ההצעה והחלה לעבוד איתו. כאשר הם ראו שהם מצליחים יחד החלו רגשות אהבה למלא אותם והם התחתנו.
מארי ופייר המשיכו לעבוד יחד והבטיחו זה לזו שאם אחד מהם ימות השני ימשיך לחקור, לגלות ולהמציא.
מארי ופייר חקרו את האורניום וגילו את הרדיואקטיביות ושני חומרים חדשים: פולוניום ורדיום. הם חקרו במיוחד את פצלת העטרן, חומר שהיה הפסולת שנשארה מהאורניום. מארי קירי זכתה פעמיים בפרס נובל והייתה האישה הראשונה שזכתה בו. 
אהבתי מאד את הספר ובמיוחד את האיורים היפים. בכל עמוד הוסיפה המאיירת זוג יונים שלא מופיעות בסיפור וכייף היה לחפש אותן. אהבתי לפגוש ספר חדש שמספר על מדענים והיו בו הרבה תגליות בשבילי. שמחתי לקרוא ספר על אישה מדענית כל כך חשובה.  
                              
                                                                                                                                                           


אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה