יום שבת, 5 באפריל 2014

מפגש עם הסופרת תמר ורטה-זהבי


השבוע נערך בספרייה מפגש מרתק עם הסופרת תמר ורטה-זהבי שכתבה סדרת ספרים העוסקת בלוחמי חופש. חוץ מהספר על מרטין לותר קינג כתבה תמר גם על גנדי, על נלסון מנדלה ועל ואנגארי- האישה ששתלה יותר מארבעים מליון עצים בקניה והצילה את המדינה מרעב. במפגש התפתח דיאלוג מעניין מאד בנושא זכויות והפרדה. משמעות ההפרדה והסיבות לכך שיש אפליה וגזענות בעולם ובארץ. בימים אלה, ערב פסח, המשפט : "עבדים היינו בארץ מצרים" קיבל משמעות חדשה עבור הילדים ויש תקווה שעכשיו הם רגישים יותר לעוול ולחוסר הצדק שנעשה כלפי האחר גם בסביבתם הקרובה.

מה החלום שלנו?
תלמידי כתה ו' קראו ושמעו את הנאום המפורסם של מרטין לותר קינג  "יש לי חלום" וציירו את החלומות שלהם לעתיד. מה חשוב להם? כיצד הם רוצים לראות את העתיד שלנו כאן?
התבוננו  בציורים והקשיבו לשיר המלווה את העבודות. 
 
הספר "מרטין"-סיפור חייו של מרטין לותר קינג , הוא ביוגרפיה על חייו של מנהיג השחורים בארצות הברית ,שלחם נגד האפליה ונגד הגזענות בין השחורים ללבנים וניסה להביא שלום.
המאפיין את מרטין הוא המאבק הלא אלים שהוא דגל בו.
בספר מובאות דוגמאות לסוגי האפליה שהיו במדינות הדרום: לשחורים היו ברזיות משלהם וללבנים ברזיות משלהם, רק ללבנים מותר לשבת באוטובוס מלפנים ועוד חוקים שמפלים בין הלבנים לשחורים.
מרטין הוא נגד האפלייה הזו. והוא רוצה לשנות את המצב הקיים בכדי שיהיה שוויון בין השחורים ללבנים וגם אחווה. הספר עוסק בניסיונות של מרטין לעשות שלום וגם עוסק ביחסים בין בני משפחתו של מרטין. 
הספר שונה מספרים אחרים בכך שהוא ספר ביוגרפי שמביא גם השקפה פוליטית.
אהבתי את הספר כי הוא מרגש ומפתיע ויש בו חומר למחשבה.
גם אנחנו בארצנו יכולים ליישם את תפיסת העולם של מרטין.
                                                                                     גל שרליט , ה'2 .
 הספר מספר על מרטין לותר קינג. הוא מתחיל בתקופת ילדותו במדינת ג'ורג'יה שבארצות הברית. כבר אז היה לו חלום, כאדם שחור, ששחורים ולבנים יחיו יחדיו. בגיל 13 זכה במדלית זהב על נאום שכתב  ומאוחר יותר התקבל לאוניברסיטה בצפון , שם פגש את אישתו לעתיד, קורטה. הם נישאו ונולדו להם 4 ילדים.
מרטין נאבק למען זכויות האדם. הוא נאם את הנאום המפורסם "יש לי חלום" בשנת 1963 , שבו הביע את חלומו, שתקום אומה שבה כל בני האדם יהיו שווים. ושילדיו יחיו במקום ששופט אנשים לפי טיבם, ולא לפי צבע עורם.
באותה השנה, בגיל 39 נרצח ע"י מתנקש ומת. במהלך הקריאה תמי הראתה  לנו תמונות ושקופיות מתוךהספר. קראה בפנינו את כל הספר,וראינו סרטונים על מרטין . שמענו נאומים , כולל הנאום "יש לי חלום", וראינו את רוזה פארקס. הספר היה מענין, מותח ואף עצוב .הספר הוא ביוגרפיה-סיפור חיים על אדם, שנכתב בידי כותב אחר.
ההבדל בין ביוגרפיה לפנטזיה הוא, שביוגרפיה יותר מותחת ויותר מרגשת בשלהיותה אמיתית ופנטזיה הינה דמיונית לגמרי.החוויה שלי מהספר טובה והספר מעניין. למדתי על מאבק השחורים ועל צורות חיים אחרות. העשרתי את הידע שלי, בצורה מהנה.
הספר מותח וכל מי שאוהב דרמות- כדאי לו לקרוא את הספר.
                                                                            עידו אברהמוב, ה'1
תגובה 1:

  1. הרבה השראה והשקפה שונה בספר אחד על עולם מלא

    השבמחק