יום רביעי, 8 בפברואר 2012

מפגש עם הסופרת נעמי שמואל


הסופרת נעמי שמואל כתבה את הספרים "אבא חום", "בנו של צייד האריות", "ילדת הקשת בענן" ועוד כעשרה ספרים. 

המפגש החל בסיפורה האישי. נעמי סיפרה לנו שעלתה לארץ מאנגליה כשהייתה בת חמש, ומאוד אהבה את הארץ.
בעלה אתיופי, שעלה לארץ כנער ורוב ספריה מספרים על הקליטה של הילדים שעלו מאתיופיה. נעמי הראתה לנו תמונה של ארבעת בניה; דניאל, מיכאל, יגאל ואייל, (וגם של אשתו החדשה של דניאל, עדי.)

את הספר "אבא חום" כתבה נעמי לבן שלה, דניאל, כשהיה בן חמש. בגן, הילדים לא קיבלו יפה את העובדה שצבע העור שלו שחום, ולא היו חברים שלו. הגננת החליטה לעשות פעילות בגן "שונה אבל שווה" וביקשה מנעמי לכתוב את סיפור העלייה של אביו. וככה, נולד הספר הראשון. נעמי הראתה לנו ציורים מתוך הספר, שהיא בעצמה ציירה, ואת אותה תמונה- בצילום אמיתי מאתיופיה.

על הספר "ילדת הקשת בענן", סיפרה לנו נעמי סיפור אישי מילדותה: כשהייתה בת 11, חזרה שוב לאנגליה, ובאחד הימים יצאה עם כיתתה לטיול. היא חיפשה תיק לטיול, ומצאה תיק מישראל. תיק של תנועת הצופים. על התיק היה כתוב 'ישראל' ונעמי, ניסתה למחוק את השם עם טוש. באותו הרגע נכנסה אמה לחדר, ראתה שנעמי מוחקת את המילה "ישראל", והחלה לבכות. אותו דבר קרה בספר "ילדת הקשת בענן". כשמסקרם מחקה את שמה מתיק האומנות שלה, אמה נכנסה לחדר. נעמי הזכירה לנו ,שחשוב מאוד לא למחוק את הזהות שלנו, כי היא בעצם מי שאנחנו, ואסור לנו להתבייש בזה. בנוסף, ראינו סרט שילדים במגמת קולנוע בבת-ים יצרו בעקבות הספר.
מאוד נהנינו מהמפגש עם נעמי שמואל, וילדים רבים מהשכבה רוצים עכשיו לקרוא את ספריה.  
                                                                                                שחר יניב, ו'1

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה