יום שבת, 3 במרץ 2012

משחקי הרעב. מאת סוזן קולינס


לא רק לתלמידים!!!
 גם המורות אצלנו בביה"ס התמכרו לספר.
הנה התרשמותה של מלכי ברם, מחנכת כתה ח'1

קטניס, בת ה-16 , חיה במדינת פאנם, מדינה עתידנית, בה מונהגים חוקים נוקשים שהעונש על רובם הוא הוצאה להורג. אחד מהם הוא החוק האוסר את הציד, מה שלא מונע מקטניס לבלות את ימיה ביער כשהיא מפזרת מלכודות ויורה בחץ וקשת. קטניס וחברה הטוב גייל מודעים היטב לסכנה שבה הם מעמידים את עצמם, אבל העוני והרעב שולחים אותם בכל יום אל היער כדי לקיים את המשפחות שלהם. אלא, שהסכנה להיתפס כשהם עוסקים בציד היא הדאגה האחרונה של קטניס וגייל, כשמשחקי הרעב עומדים בפתח. פעם בשנה מחויב כל מחוז במדינה לשלוח שני נציגים – נער ונערה  אל המשחקים שבמסגרתם עליהם להילחם זה בזה, כשהאחרון ששורד הוא כמובן המנצח.
הגרלת המשתתפים מגיעה, וקטניס מגלה למרבה האימה שאחותה בת ה-12 עלתה בגורל. בלי לחשוב פעמיים היא מתנדבת להחליף אותה, ומוצאת את עצמה בדרכה אל המשחקים יחד עם פיטה, נער בן גילה שאתו לא דיברה מעולם. כך מתחיל "משחקי הרעב",
הממשל מקריב ילדים בכל שנה כבאופן טבעי, הספר מלא בתיאורים קשים של מיתות משונות וצורות התאכזרות. משחקי הרעב משודרים בשידור חי ברחבי פאנם, כאשר כל התושבים מחויבים לצפות בהם. הספר מעורר שאלות קשות בנוגע לתרבות  הריאליטי בה אנו חיים ועד כמה מוכנים נהיה, אנחנו בעולם שלנו, ללכת רחוק כדי להשיג עוד ועוד רייטניג.
הפן של תוכנית הריאליטי דומיננטי בספר באופן מיוחד והוא מקבל ביטוי משמעותי עוד לפני פתיחת המשחקים. מהרגע שקטניס ופיטה נלקחים מהמחוז שלהם אל הקפיטול – עיר הבירה של פאנם, שבה מרוכזת צמרת השלטון ושם יושבת גם הנהגת משחקי הרעב – הם נכנסים אל הטקס שיהפוך אותם משני בני נוער נורמטיביים למכונות הרג משומנות היטב. אבל עוד לפני שלב האימונים הם עוברים טיפול אצל הסטייליסטים שלהם: במשך שעות מתקינים להם תסרוקות, איפור ותלבושות מפוארות כדי שיהיו מוכנים לתהלוכה שבה מוצגים המתמודדים של השנה. קטניס, באופן טבעי, מתגלה אחרי טקס המהפך ליפיפייה עוצרת נשימה. פיטה נשאר חמוד כשהיה קודם, אבל בעת הראיונות אתו הוא מגלה כי כבר 11 שנים שהוא מאוהב בקטניס, מה שכמובן מעורר את העניין ומכניס לסיפור מתח על צמד הנאהבים חסרי המזל, שנגזר עליהם להילחם זה בזה עד מוות.

הספר מרתק  ועוצר נשימה וזאת למרות, ואולי דווקא, בגלל האכזריות שבו. אני ממליצה עליו לתלמידי כתות ז' ומעלה. בסיום הספר שאלתי את עצמי:  האם תרבות הריאליטי בעולמנו  עלולה  להגיע ל"משחקי רעב" כמו בספר?
האם הצופים בתוכניות ריאליטי מודעים לניצול המשתתפים על ידי מפיקי התוכניות כדי לממש את רצונותיהם ולהגביר את כמות הצופים?
האם האנשים המשתתפים בתוכניות הריאליטי יוצאים נשכרים (חוץ מכסף) מהתוכניות?
                                                                                                          מלכי ברם


שאלו אותי היום תלמידים אם נוכל להזמין לספריה סופרים אורחים לא ישראלים. לצערי, כמובן שלא.
אבל- לכל קוראי הסדרה "משחקי הרעב" מצורף קישור לראיון באנגלית עם הסופרת סוזן קולינס . הראיון אמנם ללא תרגום,  אבל זו הזדמנות נהדרת לשפר את האנגלית....
בראיון, מספרת קולינס, על מקורות ההשראה שלה בכתיבת הספרים במיוחד סיפורי המיתולוגיה היוונית.
הספר השלישי "עורבני חקיין" הגיע לספריה!  
http://www.youtube.com/watch?v=H5Z9Wt0WeFE
                                                                 תמי
משחקי הרעב
מאת סוזן קולינס

"ניצחון יביא עושר ותהילה , הפסד יביא מוות בטוח ."

ספר מותח , מרגש ומרתק . לא הצלחתי להניח אותו מהיד ! המתח רק הולך וגובר .

בסיפור העתידני הזה מסופר על מדינה ושמה פאנם . פאנם מחולקת ל-12 מחוזות ועיר בירה – הקפיטול . כל מחוז לוקח חלק בשירות הקפיטול . קטניס , נערה בת 16 , חיה במחוז 12 , המחוז האחראי על כריית פחם . מאז שאביה של קטניס מת , היא לקחה על עצמה את האחריות לדאוג למשפחתה , לאימה , לאחותה ולעצמה . בכל אביב , מתקיימים משחקי הרעב . 24 בני נוער , שניים מכל מחוז , מתחרים זה בזה עד מוות על מנת לשעשע את תושבי הקפיטול . ביום האסיף , היום שבו מגרילים את שמות המיועדים , בני הנוער שישתתפו במשחקים , כל מה שקטניס יכלה לחשוב עליו הוא "רק לא אני , רק לא אני " . אך זה לא עזר . האם קטניס תשרוד את המשחקים ? או ,שדווקא יהיה  זה חברה למחוז , פיטה , שחייה חשובים לו לא פחות מחייו שלו ? אני לא יכולה לחכות לספר השני בסדרה , שיתורגם לעברית בקרוב . אני ממליצה בחום לקרוא את הספר . אף על פי שהספר מתוייג בתור ספר לנוער , גם מבוגרים יכולים להנות ממנו .
הספר ממחיש את תרבות הריאליטי בצורה מוגזמת . אחד ממוסרי ההשכל שהבנתי מהספר הוא שעם תרבות הריאליטי שקיימת בימינו , מצבנו ידרדר בקצב מהיר ומשחקי הרעב יתחילו להתרחש במציאות . ספר מדהים , לא הצלחתי להפסיק לחשוב עליו , עד עכשיו קראתי אותו כבר 3 פעמים , ועדיין לא השתעממתי . מומלץ , מומלץ , מומלץ !  (הסרט, דרך אגב, כבר בדרך. ) לכתות ז'-ח'.
                                                                                                                    הגר ויינשטיין
אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה